• baner2.png
  • baner5.jpg
  • baner6.jpg
  • baner11.jpg
  • baner12.jpg

 

20 grudnia 2016 odbył się apel szkolny prowadzony przez przedstawicieli Straży Pożarnej w związku z kampanią społeczną „Czad i ogień. Obudź czujność”. Z badań zleconych przez MSWiA wynika, że 41% Polaków potrafi rozpoznać czad, a co czwarty badany twierdzi, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie.

Dane przedstawione przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej są alarmujące: w sezonie grzewczym 2015/2016  aż 2229 osób zostało podtrutym tlenkiem węgla i wymagało hospitalizacji, a 50 osób zmarło.

Cichy zabójca nie ominął także naszego powiatu. W ciągu ostatnich 5 lat do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kolbuszowej wpłynęło 29 zgłoszeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla, podczas których 17 osobom  udzielona została pomoc medyczna.

W związku z powyższym apelujemy o ostrożność i przypominamy, że tlenek węgla (tzw. CZAD):

·         powstaje podczas spalania przy niewystarczającej ilości tlenu,

·         jest gazem BEZWONNYM i BEZBARWNYM,

·         jego wykrycie możliwe jest wyłącznie przez specjalne czujniki,

Do zatruć najczęściej dochodzi w pomieszczeniach, w których do podgrzewania wody użytkowej wykorzystywane są piece gazowe.

Pierwszymi objawami zatrucia są bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzona koncentracja.

 

Zachęcamy również do zapoznania się ze szczegółami akcji pod adresem

http://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Rusza-kampania-spoleczna-Czad-i-ogien.-Obudz-czujnosc/idn:36088

 


Czujniki w Twoim domu

Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz lepszych i nowocześniejszych czujników (czujek, detektorów), które mają za zadanie ochronić Twoje zdrowie i życie. W ofercie sprzedaży możesz znaleźć autonomiczne czujki dymu i tlenku węgla oraz gazu. Mają one za zadanie jak najszybciej ostrzec o zagrożeniu w mieszkaniu lub domu.

Jak działa autonomiczna czujka dymu?

Jeżeli do jej wnętrza wniknie dym, natychmiast uruchomi się głośny alarm dźwiękowy oraz alarm optyczny (zacznie migać czerwona dioda). Urządzenie, mimo że nie zapobiegnie powstaniu pożaru, skutecznie może zaalarmować Ciebie i Twoich najbliższych o powstałym pożarze, co umożliwi to szybkie opuszczenie zagrożonego mieszkania lub domu. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w porze nocnej, kiedy wszyscy śpią.

 Montaż czujki dymu w mieszkaniu jest bardzo prosty, a zasilana może być zarówno z sieci elektrycznej, jak i z baterii. Istotne jest miejsce, w którym zostanie zamontowana. Najlepiej ulokować ją w centralnej części sufitu, np. w przedpokoju. Nie zaleca się montażu detektorów dymu na suficie w kuchni (mogą pojawić się fałszywe alarmy spowodowane obecnością pary wodnej), w pobliżu okien i klimatyzatorów (zaburzają przepływ powietrza), łazience (ze względu na dużą wilgotność powietrza) oraz w miejscach podatnych na brud i kurz (mogą powodować zakłócenia działania czujki). Pamiętaj też o niezbędnych czynnościach konserwacyjnych, np. czyszczeniu czujki, wymianie baterii.

Po co Ci czujnik tlenku węgla?

Wykrywa ona już minimalne, a nadal bezpieczne dla życia stężenie tlenku węgla (czadu) w powietrzu i natychmiast to sygnalizuje przez głośny alarm i migoczącą czerwoną diodę. Dzięki temu masz czas, by zapobiec zatruciu czadem, zwanym potocznie „cichym zabójcą”. Rozważ zamontowanie takiej czujki w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, w sypialni śpiących trudno obudzić..., a także w pobliżu podgrzewacza gazowego, tzw. junkersa. Pamiętaj o konieczności właściwego użytkowania czujki tlenku węgla – tylko w pełni sprawna i odpowiednio konserwowana skutecznie ostrzeże Cię przed „cichym zabójcą”.

Przed czym chroni czujka gazu?

Jeżeli w Twoim mieszkaniu, np. w kotłowni lub łazience, znajduje się instalacja gazowa, zastanów się nad zamontowaniem czujki gazu ziemnego. W przypadku rozszczelnienia się instalacji, zasygnalizuje Ci pojawienie się w Twoim mieszkaniu palnej mieszaniny gazów (grożącej wybuchem).

Wszystkie opisane czujki ostrzegą Cię o niebezpieczeństwie, pozwalając na odpowiednią reakcję: ewakuację, powiadomienie służb ratowniczych oraz ewentualnie samodzielne gaszenie pożaru lub przewietrzenie pomieszczeń.

Gaśnica – zanim przyjedzie straż pożarna

Wyposaż swoje mieszkanie w gaśnicę – będziesz bezpieczniejszy!

Prawo nie nakazuje posiadania gaśnicy w mieszkaniu, ale dbając o własne bezpieczeństwo, warto ją mieć. Właściwie użyta, skutecznie ugasi pożar w zarodku.