Doczekaliśmy się!!!
Po dwóch latach nieobecności
w mieście i szkole partnerskiej spowodowanych pandemią
w końcu możemy uczestniczyć
w polsko - niemieckiej wymianie młodzieży ze szkołą partnerską Heinrich von Oythe Schule we Friesoythe, która odbywa się dzięki finansowemu wsparciu Deutsch-Polnisches Jugendwerk Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Euroregionu Spree- Neiße- Bober oraz rodziców uczniów i Gminy Świebodzin.
Spotkania co prawda odbywają się online, gdyż w czasie ich planowania zarówno w Polsce jak i w Niemczech obostrzenia nie pozwalały na spotkanie na żywo i wyjazd do partnerskiego miasta. Od 27 kwietnia uczniowie Trójki regularnie co tydzień w środę spotykają się na platformach internetowych ze swoimi rówieśnikami z Friesoythe. Program wymiany zakłady poznanie szkoły i miasta partnera, realizację wirtualnego zwiedzania, poszerzenie wiedzy na temat zwyczajów i tradycji zachodniego sąsiada, podniesienie umiejętności językowych naszych uczniów, przebudowaniu stereotypowego myślenia, a przede wszystkim nawiązaniu nowych kontaktów i przyjaźni między uczestnikami projektu. W środę 11 maja uczestnicy pracowali hybrydowo, uczniowie Trójki spotkali się z panem Tomaszem Sielickim, burmistrzem naszego miasta, który w ciekawy dla nich sposób opowiedział o historii Świebodzina i oprowadził po mieście wzdłuż starych murów obronnych. Na tę okoliczność przerwał nawet swój urlop. Zwiedziliśmy obiekty i zabytki (ratusz, fosa, mury obronne, basteja, baszta, Kościół św. Michała Archanioła i Matki Bożej Królowej Polski, zamek (dzisiejsze Lubuskie Centrum Ortopedii), weszliśmy również do Biblioteki Miejskiej. Po spotkaniu z Panem Burmistrzem młodzież rozpoczęła realizację zadań z gry terenowej utworzonej przez pana Grzegorza Aleksiewicza (Stadtrailley). Po pokonaniu ostatniej stacji i wpisaniu wyników do misji udaliśmy się na posiłek w pobliskiej pizzerii.
Niemiecka grupa w tym czasie pracowała w swoim mieście nad podobnymi zadaniami, które formułowane były zgodnie z zainteresowaniami uczniów i ciekawymi obiektami znajdującymi się na terenie naszych miast. Wyniki pracy zaprezentujemy na następnych spotkaniach, które odbędą się w kolejne środy i potrwają do 1 czerwca. Uczniowie są bardzo zaangażowani, wykazują dużo chęci do działania, a podczas gier opiekunowie nie mogą za nimi nadążyć;)
Za wymianę ze strony polskiej odpowiadają pan Grzegorz Aleksiewicz i Edyta Mech, ze strony niemieckiej pan Stefan Kuehling i pan Sławomir Siwerski. Za współpracę dziękujemy również panu Robertowi Rożkowi oraz pani Marzenie Höffmann.